• Ramowy rozkład dnia

Ramowy rozkład dnia – grupa dzieci młodszych

(gr. I „Kraina Smerfów”)

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 6.30 – 17.30

Część I – poranna

6.30–8.00

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Kontakty indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy   samodzielne   –   stwarzanie   sytuacji   zabawowych   służących   realizacji   pomysłów dzieci. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo -stymulującym.

8.00–8.45

Poranne  zabawy ruchowe.   Zabawy  rytmiczne.   Przygotowanie   do  śniadania – czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

8.45–9.10

Śniadanie   –   realizacja   złożeń   programowych   z   zakresu   kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

Część II – główna

9.10–9.40

Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o założenia podstawy programowej. Zgodnie z tematyką organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci.

9.40–10.00

Samodzielna zabawa dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

10.00 –10.20

Przygotowanie   do   drugiego   śniadania   ––   czynności   porządkowe,   czynności   higieniczne i samoobsługowe w łazience. Drugie śniadanie (owoce i warzywa).

10.20–11.30

Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy samodzielne w ogrodzie   przy   niewielkim   udziale   nauczyciela,   zajęcia   ruchowe,   zabawy  tropiące, wycieczki i spacery – obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola.
          Zabawy z językiem obcym nowożytnym.

11.30–12.00

Przygotowanie do obiadu (I danie – zupa). Czynności higieniczne i samoobsługowe oraz opiekuńcze w łazience. Czynności porządkowe.

12.00–12.30

12.30–13.00

Obiad (drugie danie) – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

Część III – poobiednia

13.00–13.15

Zabiegi opiekuńcze, higieniczne, czynności samoobsługowe, przygotowanie do leżakowania.

13.15–14.15

Relaks – odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej – leżakowanie.

14.20–14.30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

14.30–15.00

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

15.00–17.30

Zabawy samodzielne dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, zabawy rytmiczne, zabawy ze śpiewem. Zabawy   przygotowujące   do   nabywania  umiejętności szkolnych, praca indywidualna z dziećmi, pobyt na świeżym powietrzu, rozchodzenie się dzieci.

Ramowy rozkład dnia – grupa dzieci starszych

(gr. II „Kraina Pszczółki Mai”, gr. III „Kraina Kubusia Puchatka”,
          gr. IV „Kraina Leśnych Ludków”)

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 6.30 – 17.30

Część I – poranna

6.30–8.00

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Inicjowanie rozmów  z dziećmi na bliskie im tematy. Zabawy samodzielne – tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę w poczuciu   bezpieczeństwa.   Praca   indywidualna  o  charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym. Zabawy integrujące grupę.

8.00–8.45

Poranne   ćwiczenia   gimnastyczne.   Przygotowanie   do   śniadania – czynności  porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience. Zabawy rytmiczne.

8.45–9.10

Śniadanie – realizacja złożeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

Część II – główna

9.10–10.10

Zajęcia   kierowane z całą grupą w oparciu o program wychowania   przedszkolnego. Organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci.

10.10–10.30

Przygotowanie   do   drugiego   śniadania   –   czynności   porządkowe,   czynności   higieniczne i samoobsługowe w łazience. Drugie śniadanie (owoce i warzywa).

10.30–11.30

Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, wiązania sznurowadeł, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności).

Zabawy samodzielne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, zabawy tropiące, obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych. Zabawy z językiem obcym nowożytnym. Zabawy rytmiczne.

11.30–12.00

Przygotowanie do obiadu (I danie - zupa). Czynności higieniczne i samoobsługowe. Pełnienie dyżuru – nauka nakrywania stołu. Realizacja założeń programowych
          w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami.

12.00–12.30

12.30–13.00

Obiad (drugie danie) – celebrowanie posiłku. Realizacja założeń programowych
          w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami. Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

13.00–13.30

Czynności   higieniczne   i   samoobsługowe   w   łazience. Doskonalenie   czynności samoobsługowych i higienicznych. Relaks, odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej  – wyciszenie.

Część III – poobiednia

13.30–14.20

Samodzielna zabawa dzieci – podejmowanie różnorodnych form działania przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca  indywidualna  z dziećmi o charakterze wyrównawczo stymulującym  oraz praca dzieckiem   zdolnym,   dostosowanie   zadań   do możliwości dzieci. Spacer, obserwacje środowisk przyrodniczych. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych. Zabawy z językiem obcym nowożytnym.

14.20–14.30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

14.30–15.00

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

15.00–17.30

Zabawy samodzielne dzieci. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, pobyt na świeżym powietrzu, rozchodzenie się dzieci.